Išplėstinė paieška
 
 
 

Kaštai

  
 
 
123456789
Aprašymas

Kaštai. Gamybos funkcija. Trumpo laikotarpio kaštai ir mažėjančio rezultatyvumo dėsnis. Trumpo laikotarpio kaštai. Ilgo laikotarpio kaštai. Gamybos veiksnių pakeičiamumas. Izokostos.

Ištrauka

Kaštai – tai pagrindinis veiksnys, kuris lemia firmos norus ir galimybes pasiūlyti prekę rinkoje. Ekonomistai juos supranta kaip išlaidas ir prarastas galimybes, nes jiems svarbu surasti būdus, kaip sumažinti būsimus kaštus ir padidinti firmos pelningumą. Todėl juos kaštai domina platesne ekonomine prasme, kaštai, susiję su kitokia, geresne išteklių panaudojimo alternatyva. Tokie kaštai vadinami alternatyviniais kaštais ir jie suprantami ne kaip pinigų suma, sumokėta už sunaudotus gamybos veiksnius, o kaip prarastos pajamos, nepanaudojus firmoje suvartotų gamybos veiksnių kitu, geriausiu būdu.
Firmos požiūriu, ekonominiai kaštai – tai mokėjimai gamybos veiksnių savininkams arba jų pajamos, kurios privalo būti tokio dydžio, kad šie veiksniai nebūtų naudojami kitose, alternatyviose gamybose.
Šie mokėjimai būna dvejopi. Jie gali būti išoriniai, t.y., kai mokama už nuomojamus ar įsigyjamus gamybos veiksnius. Tai firmos mokėjimai už energiją, kurą, žaliavas, darbą, apsaugą ir kt. Pinigai, išleidžiami šiems ištekliams, vadinami eksplicitiniais ( tiesioginiais) kaštais. Pvz., jei kalbama apie parduotuvę, tai eksplicitinius kaštus sudarys eksploatacijos išlaidos, turto mokestis, apmokėjimas didmeninės prekybos įmonėms už prekes, samdomo pardavėjo alga.
Tačiau firma kai kuriuos jai reikalingus išteklius gali turėti pati. Tai savininkų vadovavimo meistriškumas ir finansiniai ištekliai. Vadovavimo meistriškumo kaštai yra užmokestis, kurį vadovas galėtų gauti dirbdamas pagal kitą, geriausią pasirinkimą. Atitinkamai finansinių išteklių kaštai yra pajamos, kurias jie duotų, optimaliai investuoti. Tai yra firmos vidiniai kaštai. Kadangi už šiuos išteklius pinigai tiesiogiai nemokami, jų kaštai laikomi implicitiniais (numanomais) kaštais. Pvz., tarkime, kad savininkui priklauso parduotuvės pastatas, jis naudoja nuosavus pinigus inventoriaus finansavimui ir pats dirba parduotuvėje. Šių išteklių implicitinius kaštus sudarys nuoma, kurią savininkas galėtų gauti, jei išnuomotų pastatą kitai firmai, palūkanos ar dividendai, kuriuos duotų jo pinigai, investuoti į kitą veiklą, alga, kurią jis galėtų gauti, dirbdamas kitoje firmoje.
Taigi firmos ekonominiai kaštai susideda iš visų vidinių ir išorinių kaštų vertės, t.y. eksplicitinių ir implicitinių kaštų. Firma veikia normaliai, patenkinamai, jos veikla apsimoka, jei pajamos už parduotą produkciją yra lygios produkcijos gamybos ekonominiams kaštams, t.y., kai ji negauna ekonominio pelno.

Tarp gamybos veiksnių sąnaudų ir pagaminto produkcijos kiekio yra priklausomybė, kurią galima aprašyti matematiškai kaip gamybos funkciją ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-18
DalykasApskaitos referatas
KategorijaApskaita
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis39.72 KB
Autoriusalina
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kastai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą