Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Apskaita>Buhalterinė apskaita (3)

Buhalterinė apskaita (3)

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Buhalterinės apskaitos objektas. Buhalterinės apskaitos dokumentai. Turtas ir jo savininkai. Užduotys.

Ištrauka

Buhalterinė apskaita atspindi labai įvairius objektus. Skirtingose įmonėse apskaita nevienoda, nes reikia derinti skirtingus reikalavimus. Apskaitos skirtumus pirmiausia sąlygoja įmonių nuosavybės forma. Nuo jos daugiausia priklauso apskaitos sudėtis ir jos pateikimo vartotojams būdas.
Pagal nuosavybės formą įmonės skirstomos:
• individuali (personalinė) įmonė;
• tikroji ūkinė benrija;
• komanditinė (pasitikėjimo) ūkinė bendrija;
• uždaroji akcinė bendrija;
• akcinė bendrovė;
• valstybinė įmonė.
Individuali įmonė – pati paprasčiausia. Visas jos turtas priklauso vienam fiziniam asmeniui. Tai juridinio asmens teisių neturinti įmonė. Jos savininkai už veiklos padarinius atsako visu savo turtu, taip pat ir asmenoniu.

Tikroji ūkinė bendrija yra visiškos turtinės atsakomybės įmonė, įsteigta pagal bendrosios jungtinės veiklos sutartį, susiejus kelių fizinių ar juridinių asmenų turtą į bendrą nuosavybę. Ji neturi juridinio asmens teisių, todėl savininkai už galimus padarinius atsako ne tik visu įmonės, bet ir asmeniniu turtu.

Komandinė ūkinė bendrija šalia tikrųjų narių yra ir narių komanditorių, atsakančių tik įneštu į įmonę turtu.

UAB turi juridinio asmens teises. Jų savininkai už visas savo prievoles ir įsipareigojimus atsako tik įneštu į įmonę turtu. Bendrovės nariais tampama įsigijus bendrovės išleistų akcijų. Bendrovės nuosavybei priklausantis turtas padalijamas bendrovės nariams – akcininkams. UAB gali įkurti ir vienas asmuo, disponuojantis visomis bendrovės akcijomis.

Akcinė bendrovė (atviroji) yra juridinio asmens teises turinti ribotos turtinės atsakobybės įmonė. Jos savininkai – asmenys, įsigiję šios įmonės akcijų. Akcininkai gali būti fiziniai, juridiniai asmenys, valstybė.

Valstybinė įmonė yra valstybės nuosavybė. Ji turi juridinio asmens teises ir ribotą turtinę atsakomybę. Valstybė neatsako už įmonės prievoles, o įmonė už valstybės.

Apskaitos požiūriu įmonių skirtumus daugiausia sąlygoja tai, ar turi įmonė juridinio asmens teises, ar ne. Juridinio asmens teises turinčios įmonės apskaitą privalo vesti kaupimo principu ir naudoti dvejybinio įrašo sistemą. Joms yra privaloma buhalterinės apskaitos tarnyba. Didelės ir vidutinės tokio tipo įmonės rengia pilną metinę finansinę atskaitomybę, mažos – sutrumpintą finansinę atskaitomybę. Akcinės bendrovės finansinę atskaitomybę skelbia viešai, kitos viešai skelbti neprivalo.

Neribotos civilinės atsakomybės įmonės apskaitoje naudoja modifikuotą pinigų įplaukų-išmokų principą. Jei tokios įmonės yra PVM mokėtojos ir turi samdomų asmenų, apskaitoje naudoja dvejybinio įrašo sistemą, joms privaloma buhalterinės apskaitos tarnyba. Ne PVM mokėtojos ir neturinčios samdomų asmenų įmonės apskaitą veda paprastojo įrašo sistema ie buhalterinės apskaitos tarnyba joms neprivaloma. Neribotos civilinės atsakomybės įmonės nerengia ir neskelbia finansinės atskaitomybės.

Buhalterinės apskaitos dokumentai

Kiekvienaūkinė operacija buhalterinėje apskaitoje gali būti atvaizduota tik tuo atveju, jei ji savo laiku užfiksuota teisingai sudarytame dokumente.Visi pinigai, materialinės vertybės ir kitas turtas pajamuojamas tik specialių dokumentų pagrindu. Pinigai iš kasos, materialinės vertybės iš sandėlio taip pat gali būti išduoti pagal teisingai sudarytus išlaidų dokumentus. Dokumentai yra ne tik įvykusių operacijų atvaizdavimo buhalterinėje apskaitoje pagrindas, bet ir turi juridinę reikšmę. Jie patvirtina opracijos įvykimo faktą ir parodo kas atsakingas už šios operacijos įvykimą. Visi dokumentai, kurių pagrindu buhalterinė apskaita kontroliuoja ir atvaizduoja įmonės turtą bei savininkų nuosavybę, turi turėti šiuos pagrindinius elementus:
1. ūkinės organizacijos, įmonės ar organizacijos, sudariusios dokumentą, pavadinimas;
2. paties dokumento pavadinimas;
3. dokumento sudarymo data;
4. eilės numeris;
5. trumpas ir tikslus operacijos, atvaizduotos dokumentu, turinys;
6. kiekiniai ir suminiai duomenys, parodantys ūkinės operacijos dydį;
7. asmenų, atsakingų už operacijos atlikimą parašai.
Pagal formą buhalterinės apskaitos dokumentai skirstomi į specializuotus ir tipinius. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-18
DalykasApskaitos namų darbas
KategorijaApskaita
TipasNamų darbai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis19.48 KB
Autoriusaukse
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Mokytojas/DėstytojasG. Vidūnienė
Švietimo institucijaVilniaus technologijų ir dizaino kolegija
FakultetasTechnikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Buhalterine apskaita (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Namų darbai
  • 9 puslapiai 
  • Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija
  • G. Vidūnienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą