Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Apskaita>Išlaidų kalkuliavimas

Išlaidų kalkuliavimas

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Absorbcinis išlaidų kalkuliavimas. Tiesioginių ir netiesioginių išlaidų įskaitymas į kalkuliuojamo objekto savikainą. Metodo privalumai ir trūkumai. Absorbcinio kalkuliavimo metodai. Procesinis savikainos kalkuliavimo metodas. Užsakyminis kalkuliavimas. Pagrindinės užsakyminio metodo ypatybės. Pagrindiniai procesinio kalkuliavimo metodo bruožai. ABC išlaidų apskaitos sistemos esmė. Veikla pagrįstų išlaidų kalkuliavimo etapai. Absorbcinio ir ABC kalkuliavimo sistemų palyginimas ir taikymo gamybinėje įmonė.

Ištrauka

Atsižvelgiant į tai, kokie yra įmonės vadovybės informaciniai poreikiai, gali būti skaičiuojami įvairūs produkto savikainos rodikliai. Pagal išlaidų įskaičiavimo į produktų savikainą apimtį skiriama pilnoji arba dalinė savikaina.
Pilnosios savikainos kalkuliavimo esmė - visos įmonės padarytos išlaidos (gamybinės, bendrosios ir administracinės, tam tikrais atvejais - ir pardavimų) įskaičiuojamos į produktų savikainą. Pilnajai produktų savikainai apskaičiuoti naudojama kalkuliavimo sistema, vadinama bendruoju kalkuliavimu. Naudojant tokią kalkuliavimo sistemą neišvengiami tam tikri skaičiuojamų produktų savikainų iškraipymai, nes beveik neįmanoma bent kiek tiksliau ir teisingiau konkrečių produktų savikainai priskirti įmonės bendrųjų ar administracinių išlaidų, pavyzdžiui, įmonės direktoriaus ar buhalterijos darbuotojų atlyginimo išlaidų. Taikant tokią kalkuliavimo sistema, įmonės išlaidų paskirstymas jos produktams tampa ganėtinai sudėtingas ir darbui imlus (juk tokiam skirstymui reikia naudoti daugybę įvairių skirstymo kriterijų), tačiau vis tiek neužtikrina gana teisingo rezultato.
Pilnąją savikainą įmonės skaičiuoja dėl įvairių tikslų. Pavyzdžiui, įvedant į rinką naują produktą verta apskaičiuoti jo pilnąją savikainą, kad būtų galima ją palyginti su numatoma pardavimo kaina ir sužinoti, kokio pelno tikėtis iš tokio produkto pardavimų. Į pilnosios savikainos rodiklį atsižvelgiama ir nustatant prekės kainą, kad ši nebūtų mažesnė (juk nuostolingai pardavinėti prekę nėra prasmės). Taip pat svarbu žinoti, kokią produkto savikainos dalį sudaro "grynai" gamybinės išlaidos, kokią - bendrosios ir administracinės išlaidos, reikalingos sudaryti sąlygas vykti visai įmonės veiklai, kartu ir konkrečiam produkto gaminti. Juk galbūt kurio nors produkto gamybinės išlaidos bus santykinai nedidelės, tačiau jo gamybai administruoti skiriamos išlaidos tokio produkto savikainą gerokai padidins. Tai pamatę vadovai bus priversti susimąstyti ir ieškoti išeičių, kaip sumažinti bendrąsias ir administracines išlaidas, tenkančias tokiam produktui, kad šis duotų didesnį pelną.
Pilnąją savikainą skaičiuoti tikslinga ne nuolat, o tik retkarčiais, kai reikia išsiaiškinti, kaip prekės pardavimo kaina padengia visus jai pagaminti ir parduoti daromus kaštus. Be to, prasminga skaičiuoti tik svarbių įmonei produktų, iš kurių gaunamos pajamos bei jiems pagaminti ir parduoti daromos išlaidos yra reikšmingos, pilnąja savikainą. Dėl šių bendrojo savikainos kalkuliavimo ypatumu faktinę pilnąją savikainą galima apskaičiuoti tik pasibaigus tam tikram ataskaitiniam laikotarpiui, kai žinomos visos įmonės gaidos (pavyzdžiui, premijos datuotojams už laikotarpio rezultatus). Todėl operatyviems vadybos sprendimams priimti informacija apie produktų faktinę pilnąją savikainą netinkama, nes gaunama pavėluotai. Todėl, sprendžiant operatyvius įmones veiklos klausimus, paprastai naudojamasi no pilnosios, bet dalines savikainos rodikliais.
Dažnai sudėtinga parinkti tinkamą išlaidų paskirstymo bazę, leidžiančią teisingai paskirstyti bendrąsias išlaidas produktams. Įskaičiavus į prekių atsargų savikainą bendrąsias išlaidas, laikotarpio sąnaudoms bus priskirta tik ta šių išlaidų dalis, kuri teks parduotoms tą laikotarpį prekėms, o tai iškreips vaizdą apie laikotarpio veiklos rezultatą, nes bendrosios ir administracinės išlaidos iš esmės daug labiau susijusios ne su konkrečių prekių gamyba, bet su įmonės veikla konkrečiu laikotarpiu.mok apskaita
Pagal įskaitymą į produkcijos savikainą išlaidos skirstomos į tiesiogines ir netiesiogines. Išlaidų skirstymas į tiesiogines ir netiesiogines ypač svarbus savikainos kalkuliavimo požiūriu. Šis klasifikavimas susijęs su išlaidų paskirstymo būdu. Paskirstymas, kai nustatomi konkretūs vartotojai, vadinamas tiesioginiu, o kalkuliavimo objektui priskirtos išlaidos -tiesioginėmis išlaidomis. Jeigu paskirstymas yra susiję su apytiksliu vartotojo nustatymu, jis vadinamas netiesioginiu, o išlaidos - netiesioginėmis. Skirstant išlaidas į tiesiogines ir netiesiogines, visų pirma būtina nustatyti, kieno atžvilgiu jos yra tiesioginės ar netiesioginės. Tiesioginė.'; išlaidos yra tokios, kurias tiesiogiai galima priskirti konkretiems kalkuliavimo objektams (detalėms, mazgams, gaminiams, užsakymams, procesams ir pan.).
Tiesioginės išlaidos dažniausiai skirstomos į du straipsnius:
1) tiesiogines medžiagų;
2) tiesiogines darbo išlaidas.
Tiesioginių medžiagų straipsnį sudaro:
1) medžiagos (žaliavos);
2) komplektavimo gaminiai;
3) medžiagų atsigabenimo ir kitos parengimo išlaidos.
Tiesiogines darbo išlaidas galima išskaidyti taip pat į tris straipsnius grindinių darbininkų pagrindinį darbo užmokestį, 2) pagrindinių dar papildomą darbo užmokestį ir 3) socialinio draudimo įmokas.
Netiesioginės išlaidos - tai visos gamybos išlaidos, išskyrus tiesiogine išlaidas ir pagrindines medžiagas. Tai pagalbinės medžiagos, netiesiogii bo, ilgalaikio turto nusidėvėjimo ir kitos išlaidos. Ilgalaikio turto nusidi išlaidos laikomos netiesioginėmis gamybos išlaidomis, kadangi gana re t kretus turtas naudojamas tik vienos rūšies produkcijos gamybai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-04
DalykasApskaitos referatas
KategorijaApskaita
TipasReferatai
Apimtis17 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis33.3 KB
Autoriusdaiset
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Islaidu kalkuliavimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą