Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Apskaita>Buhalterinės apskaitos pagrindai

Buhalterinės apskaitos pagrindai

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Buhalterinės apskaitos samprata. Buhalterinės apskaitos turinys. Bendrieji apskaitos principai. Apskaitos objektai ir jų klasifikavimas. Apskaitos tvarkymo metodai. Sąskaitos debetas ir kreditas. Sąskaitų korespondencijos taisyklė. Sąskaitų planas. Pavyzdinio sąskaitų plano struktūra. Ūkinių operacijų fiksavimas pirminiuose dokumentuose. Ūkinių operacijų registravimas žurnaluose ir sąskaitose. Buhalterinės apskaitos formos schema. Parduotų prekių ir atsargų savikainos nustatymas. Netiesioginių mokesčių apskaita. Ilgalaikis materialus turtas. Atsiskaitymų su įmonės darbuotojais apskaita. Lietuvos Respublikos ūkio subjektų mokami mokesčiai. Įmonės atskaitomybės rūšys.

Ištrauka

Buhalterinės apskaitos įstatyme buhalterinė apskaita apibrėžta taip: ūkinių operacijų ir ūkinių įvykių, išreikštų pinigais, registravimo, grupavimo ir apibendrinimo sistema, skirta gauti informaciją ekonominiams sprendimams priimti ir (arba) finansinei atsakomybei sudaryti.

Buhalterinė apskaita traktuojama kaip vieninga apskaitos sistema, kurios duomenų pagrindu yra sudaroma finansinė atskaitomybė. Buhalterinės apskaitos sistema turi teikti įvairiausią informaciją apie įmonės turtą, nuosavybę, finansinę būklę, mokesčius, atsiskaitymus su valstybės biudžetu, apie skolas, veiklos rūšis, gaunamas pajamas ir joms uždirbti patirtas sąnaudas. Buhalterinės apskaitos taikoma informacija yra paremta juridine galią turinčiais dokumentais ir yra skirta mokestinėms institucijoms, valstybinei statistikai, akcininkams, įmonių savininkams, kreditoriams, investuotojams ir visiems tiems, kuriuos domina konkrečios įmonės veikla.
Buhalterinė apskaita – ir finansinė ir valdymo – labai reikalinga laisvosios rinkos verslui pažinti. Finansinė apskaita pateikia duomenis išoriniams įmonės informacijos vartotojams, o valdymo – tos įmonės vadovams. Apskaita pateikia apibendrintus duomenis apie daugybę tarpusavyje susietų ūkinių įvykių. Buhalterinėse ataskaitose pateikiami duomenys ne apie pavienius ūkinius faktus, bet apie bendrąsias įmonės vystymosi tendencijas ir apie turimo turto būklę ir jo savininkus. Ataskaitų duomenys reikalingi tiek išoriniams tiek ir vidiniams apskaitos duomenų vartotojams. Tiesiogiai suinteresuoti apskaitine informacija gali būti ir vidiniai ir išoriniai vartotojai. Vidiniai apskaitos informacijos vartotojai, tai esantys ir potencialūs įmonės savininkai, įmonės administracija ir valdytojai, įmonės darbuotojai, o išoriniai vartotojai – esantys ir potencialūs kreditoriai, tiekėjai, pirkėjai. Buhalterinės apskaitos informacija domina ir įvairias valdžios institucijas.
Pagrindinis finansinės apskaitos tikslas – teikti finansinę informaciją suinteresuotoms šalims, kad šios įvertintų įmonės laimėjimus ir jos finansinę padėtį. Valdymo apskaitos tikslas – teikti naudingą informaciją įmonės valdytojams, kad šie priimtų teisingus valdymo sprendimus.
Specifiniai apskaitos tikslai yra teikti informaciją specifiniams klausimams spręsti. Tai gali būti informacija, kurios reikia pinigų srautams reguliuoti, finansinei būklei įvertinti, informacija apie darbo užmokestį ar turimus fondus.

Finansinė apskaita Lietuvos Respublikos įmonėse turėtų būti vedama pagal aštuonis, mūsų manymu, svarbiausius bendruosius apskaitos principus:
įmonės,
įmonės tęsiamos veiklos,
periodiškumo,
apskaitos pastovumo,
atsargumo (apdairumo),
pinigų įkainojimo,
kaupimo,
palyginimo.

Tai visuomet pirmuoju įvardijamas principas, nes jis nusako objektą, kurį apskaito buhalteriai. Jo nereglamentavus, būtų neaišku, apie ką kalbama, t.y. ne tik kokia turi būti finansinė apskaita, bet ir kam ji apskritai reikalinga. Įmonės principu reikalaujama, kad savininko ar savininkų investuotas į įmonę turtas apskaitoje būtų atskirtas nuo jų asmeninio turto. Apie XV amžių, kai įmonėms vadovauti savininkai pradėjo samdyti specialistus, šio principo imta laikytis daugelyje šalių, o dabar jis tapo visuotinai pripažintas. Jo būtinai reikia, nes viename katile "sumaišius" savininkų asmeniniam (buitiniam) naudojimui ir verslui plėtoti skirtą turtą ir esant bent šiek tiek sudėtingesnei nuosavybės struktūrai (kai įmonės nuosavybė priklauso ne vienam, o net keliems savininkams), nesilaikant šio principo, būtų neįmanoma išsiaiškinti, kuriam iš savininkų ir kokia įmonės turto dalis priklauso. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasApskaitos referatas
KategorijaApskaita
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis26.1 KB
AutoriusAurimas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Buhalterines apskaitos pagrindai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą