Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Apskaita>Atsargų apskaitos būdai ir vertinimo metodai

Atsargų apskaitos būdai ir vertinimo metodai

Aprašymas

Atsargos. Periodiškai apskaitomų atsargų būdas. Nuolat apskaitomų atsargų būdas. Finansinės atskaitomybės sudėtis.

Ištrauka

Atsargos – tai labai svarbi trumpalaikio turto grupė. Jomis disponuodama įmonė tikisi gauti naudą, pavyzdžiui, pardavusi produkciją, kuriai pagaminti buvo sunaudotos tos atsargos. Gamybinėms atsargoms įmonėse priskiriamos įvairios medžiagos - kuras, statybinės medžiagos, atsarginės dalys, gyvulių prieaugis ir penimi gyvuliai, sėklos, pašarai, mažiau ir greitai susidėvintys daiktai, pirktinės medžiagos - įmonės balanse parodomi faktinėmis įsigijimo kainomis.
Rinkos šalių apskaitininkai tam tikro laikotarpio sąnaudų dydį apskaičiuoja atsižvelgdami į tai, ar jos buvo patirtos to laikotarpio pajamoms uždirbti. Tiek pardavimų, tiek pirkimų bei parduotų prekių savikainos skaičiavimo metodika priklauso nuo atsargų apskaitos būdo, taikomo tam tikroje įmonėje. Prekių atsargų apskaita turi didelę reikšmę, kadangi perparduoti skirtos prekės gali būti panaudotos dvejopai – arba jau išsiųstos (parduotos) pirkėjams, arba lieka įmonėje ir suformuoja prekių atsargas kiekvieno ataskaitinio laikotarpio pabaigoje bei sekančio ataskaitinio laikotarpio pradžioje.
Prekių atsargų kiekiai daro tiesioginę įtaką įmonės ūkinės veiklos rezultatams. Neteisingai nustačius atsargų (kitaip tariant, prekių likučių) kiekius, neįmanoma tiksliai nustatyti parduotų prekių savikainos, taigi ir bendrojo bei grynojo pelno rodiklių.
Yra žinoma keletas atsargų apskaitos būdų, tačiau juos galima suskirstyti į dvi grupes : periodiškai apskaitomų ir nuolat apskaitomų.


Apskaitą tvarkant periodiškai apskaitomų atsargų būdu,parduotų prekių savikaina sąskaitose apskaičiuojama nepanaudojus specialios Parduotų prekių savikainos sąskaitos, kadangi šis dydis yra išvestinis, apskaičiuojamas pagal kitus rodiklius (prekių likučių laikotarpio pradžioje ir pabaigoje pirkimų apimties). Ir sąskaita Prekės per visą ataskaitinį laikotarpį naudojama tik du kartus – užfiksuoti prekių atsargų likučiams ataskaitinio laikotarpio pradžioje ir pabaigoje. Jų kiekis sužinomas šiuos likučius suskaičiuojant kiekvieno ataskaitinio laikotarpio (dažniausiai – metų) pabaigoje.
Toks vertybių apskaičiavimas vadinamas inventorizavimu. Taigi, kiekvieną kartą nusipirkus prekių atsargų, šį faktą tereikia užfiksuoti Pirkinių sąskaitoje, kredituojant atitinkamai kasos (jei už pirktas prekes sumokama nedelsiant) arba Skolų tiekėjams (jei už jas bus sumokama vėliau ir todėl padidėja įmonės skola tiekėjams) sąskaitas. Taip įforminama kiekviena pirktų prekių partija.
Periodiškai apskaitant atsargas, parduotų prekių savikainos rodiklis iki laikotarpio pabaigos neskaičiuojamas. Parduodant prekes yra fiksuojamas tik pardavimų pajamų ir turto padidėjimas.
Taigi, apskaitant atsargas periodiškai ataskaitinio laikotarpio pabaigoje surenkama tiksli informacija finansinei atskaitomybei parengti, kadangi prieš tai suskaičiuojamos ir įkainojamos visos prekių atsargos. Todėl tokį būdą dar galima vadinti kiekiniu – suminiu periodiškai apskaitomų atsargų būdu. Tačiau jis turi ir kai kurių trūkumų. Pirmiausia tai, kad apskaitininkai dažniausiai negali apsiriboti finansinės atskaitomybės parengimu tik metams pasibaigus. Įmonės vadovams informacija apie verslo būklę turi būti pateikiama žymiai dažniau – kiekvienam mėnesiui ar savaitei pasibaigus.
Tam tikras periodiškai apskaitomų atsargų būdo trūkumas yra ir tai, kad pagal šiuos apskaitos duomenis negalima tiksliai nustatyti, ar prekės nebuvo grobstomos. Juk ataskaitinio laikotarpio pabaigoje iš parduoti skirtų prekių sumos atėmus sandėliuose aptiktų prekių sumą, tai yra, prekių likučius, aprioriškai daroma prielaida, kad gautas skirtumas sudaro parduotų prekių savikainą. Griežtai kalbant, taip nėra, kadangi tam tikras prekių kiekis iš įmonės sandėlio galėjo būti pagrobtas. Šito apskaitininkas tiksliai pasakyti negali, nes nebuvo vedama parduotų prekių savikainos apskaita. Tačiau, nepaisant to, periodiškai apskaitomų atsargų būdai praktikoje labai paplitę. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasApskaitos referatas
KategorijaApskaita
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis8.66 KB
AutoriusZilvinas
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Atsargu apskaitos budai ir vertinimo metodai [speros.lt].rtf
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą