Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Apskaita>Biudžeto procesas tarpukario Lietuvoje

Biudžeto procesas tarpukario Lietuvoje

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Biudžeto raida. Lietuvos biudžetas tarpukario Lietuvoje. Valstybės kontrolė 1919 – 1940 metais. 1919 – 1940 metų statistika. Išvados.

Ištrauka

Biudžetas – valstybės pajamų ir išlaidų sąmata tam tikram laikui, patvirtinta įstatymu; spėjamas valstybės pajamų ir išlaidų apskaičiavimas tam tikram laikui.
Lietuviškoje enciklopedijoje biudžeto sąvoka yra apibūdinama taip:
"Žodis biudžetas pirmiausia pradėtas vartoti Anglijoje. Kilęs iš seno prancūzų žodžio bouge arba boulgette, kaip išvestinio iš lot. bulga, odinis krepšys, Anglai perėmę tą žodį iš normanų, iš jo padarė budge arba budget ir suteikė šiam žodžiui ypatingą reikšmę: odinis krepšys, kuriame Anglijos iždo kancleris atsinešdavo į parlamentą savo finansinius projektus. Vėliau žodžiu B. pradėta suprasti patys finansiniai projektai, kuriuose būdavo nurodyta reikalaujami mokesčiai ir būsimos išlaidos. Iš Anglijos tą žodį vėl perėmė prancūzai, kurie nuo 1802 pradėjo jį oficialiai vartoti žodynuose ir finansų ūkio terminologijoje. XIX a. žodis B. pasklido po visą pasaulį ir pradėta šiuo žodžiu žymėti viešojo finansinio ūkio pajamų ir išlaidų planas."
Darbo tikslas – apžvelgti biudžeto procesą tarpukario Lietuvoje.
Darbo uždaviniai:
Biudžeto raidos apžvalga;
Tarpukario Lietuvos biudžeto apžvalga;
Aprašyti Valtybės kontrolės pareigoas1919 – 1940 m.;
Pateikti 1919 – 1940 m. statistikos duomenis.


Biudžeto raida apima ilgą laikotarpį – nuo vergovinės iki šiuolaikinės išplėtotos ekonomikos valstybės.
Biudžeto sudarymo bandymų randama jau seniai. Ir tais laikais, kada valdovų pajamas sudarydavo tik jų pačių privatiniai turtai ir jų įvairūs verslo šaltiniai, buvo bandoma sudaryti pajamų ir išlaidų planai. Bet kokie planai turėjo tik privatinių asmens sąmatų pobūdį. Tas pats būdavo, kai valdovų pajamų skaičiun įeidavo ir subsidijos įvairių atsitiktinių ir laikinų mokesčių pavidalu: sąmatas sudarydavo tik įtikinti luomams, jog subsidijų reikia. Be to, sudarydavo ne bendrą visos valstybės biudžetą, bet atskirus biudžetus domenams, regalijoms, monopoliams, kariuomenei ir įvairioms kitoms administracijos šakoms. Tik XIX a. biudžetas įgyja dabartinės reikšmės ir viešosios teisės pobūdį, kai visos valstybės pajamos ir išlaidos įtraukiamos į vieną bendrą sąrašą ir kiekviena valdymo šaka tenkinasi tik tomis sumomis, kurios tuo sąrašu jai paskirtos ar leistos. Tuo buvo įgyvendinta biudžeto konstitucijos pagrindiniai principai: biudžeto pilnumas ir vieningumas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasApskaitos referatas
KategorijaApskaita
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai7
Dydis27.53 KB
Autoriuspilypaz
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasEkonomikos ir teisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Biudzeto procesas tarpukario Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Kauno kolegija / 3 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą