Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Apskaita>Apskaitos dokumentai: jų klasifikavimas, juridinė galia

Apskaitos dokumentai: jų klasifikavimas, juridinė galia

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Apskaitos dokumentų klasifikavimas. Apskaitos dokumentų būtinieji rekvizitai ir jų išdėstymas.

Ištrauka

Terminas dokumentas yra kilęs iš lotynų kalbos žodžio "documentum" – pamokomas pavyzdys, liudijimas, įrodymas. Pagal tarptautinį žodžių žodynėlį dokumentas: "1. raštiškas ko nors paliudijimas, pažymėjimas; 2. materialus objektas, kuriame užfiksuotos kokios nors žinios." Tai priemonė įvairiais būdais ant specialios medžiagos fiksuoti informaciją apie faktus, įvykius, objektyvios tikrovės reiškinius ir žmogaus mąstymo veiklą. Šiandieninis apibrėžimas įvardija tokią dokumento sampratą: "dokumentas - informacijos laikmena ir šioje laikmenoje užfiksuoti pastovūs duomenys, kuriuos gali perskaityti žmogus ir mašina."
Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatyme pateikiami šie apskaitos dokumento bei buhalterinės apskaitos apibrėžimai: "apskaitos dokumentas - popierinis arba elektroninis liudijimas, patvirtinantis ūkinę operaciją arba ūkinį įvykį ir turintis rekvizitus, pagal kuriuos galima nustatyti ūkinės operacijos arba ūkinio įvykio tapatumą." , tuo tarpu "buhalterinė apskaita (toliau – apskaita) – ūkinių operacijų ir ūkinių įvykių, išreikštų pinigais, registravimo, grupavimo ir apibendrinimo sistema, skirta gauti informaciją ekonominiams sprendimams priimti ir (arba) finansinei atskaitomybei sudaryti." Taigi, apskaitos dokumentai – informacijos apie įmonės valdomo turto, įsipareigojimų, pajamų ir sąnaudų kitimą šaltinis.
Apskaitos dokumentai klasifikuojami pagal:
1. reglamentavimo laipsnį (formą),
2. paskirtį,
3. sudarymo periodiškumą,
4. duomenų apimtį,
5. vietą,
6. apskaitos pozicijų skaičių,
7. duomenų apdorojimą ir t.t.
Pagal reglamentavimo laipsnį apskaitos dokumentai skirstomi į laisvos formos, pavyzdinius ir specialiuosius. "Įmonės privalo pirmiausia naudoti specialiuosius ir pavyzdinius apskaitos dokumentus, o operacijoms, kurioms dokumentuoti patvirtintų dokumentų nėra, - laisvos formos dokumentus."
Laisvos formos apskaitos dokumentams priskiriami tie dokumentai, kurių formos nereglamentuoja norminiai teisės aktai (avanso apyskaita, įvairios kortelės, žiniaraščiai, aktai ir t.t.) arba dokumentai, kurių naudojimas bei rekvizitai yra griežtai reglamentuoti norminių aktų, tačiau jų forma nenustatyta (pvz., inventorizavimo aprašai).
Pavyzdiniais apskaitos dokumentais laikomi tie, kurių forma yra patvirtinta teisės aktais, tai: kasos dokumentai (kasos išlaidų orderis, kasos knyga, priimtų ir išduotų pinigų apskaitos knyga ir kt.), prekių pirkimo-pardavimo kvitai ir keletas kitų dokumentų.
Specialieji apskaitos dokumentai - tai dokumentai, naudojami tik griežtai nustatytoms operacijoms pagrįsti, surašomi ant specialaus, nuo padirbinėjimo apsaugoto popieriaus blankų, su unikaliais numeriais. Šių dokumentų sąrašas patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002-05-29 nutarimu Nr.780. Specialieji dokumentai padeda įmonių veiklą kontroliuojančioms valdžios institucijoms griežčiau tikrinti, ar teisingai apskaičiuojami mokesčiai, uždirbtų pajamų sumos, tačiau tai apsunkina buhalterijų darbą. Specialiesiems dokumentams priskiriami: kasos pajamų orderis, PVM sąskaita-faktūra, sąskaita-faktūra ir žemės ūkio produkcijos pirkimo kvitai.
Pagal paskirtį apskaitos dokumentai skirstomi į: patvarkomuosius, pateisinamuosius, buhalterinio įforminimo ir kombinuotuosius.
Patvarkomieji apskaitos dokumentai – "tai įvairūs rašytiniai potvarkiai ir nurodymai ūkinėms operacijoms vykdyti." Tai įsakymai, potvarkiai apie atostogų suteikimą, atleidimą iš darbo, pašalpų, premijų mokėjimą, įgaliojimai atsiimti materialines vertybes iš tiekėjų, užduotys, kelionės lapai, čekiai pinigams iš banko gauti, sutartys ir pan. Patvarkomuosius dokumentus pasirašo įmonės administracijos įgalioti asmenys, todėl dažniausiai šiais dokumentais tik sankcionuojamos operacijos, o joms pagrįsti surašomi kiti apskaitos dokumentai. Tačiau yra ir tokių operacijų, kurios tiesiogiai pagrindžiamos patvarkomuoju dokumentu (pvz., mokant sutartyje numatytą avansą, jokio papildomo dokumento galima nerašyti, išskyrus pinigų išmokėjimą (kitą operaciją) pagrindžiantį kasos išlaidų orderį arba mokėjimo pavedimą). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasApskaitos referatas
KategorijaApskaita
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai6 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis26.92 KB
AutoriusJolanta
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasV.Bieliauskienė
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Apskaitos dokumentai ju klasifikavimas juridine galia [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • V.Bieliauskienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą