Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Apskaita>Darbo apmokėjimas (3)

Darbo apmokėjimas (3)

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Darbo užmokesčio esmė ir formos. Darbo užmokesčio funkcijos ir rūšys. Darbo apmokėjimo sistemos samprata ir kvalifikacija. Darbo užmokesčio sistemos. Veiksniai, lemiantys darbo apmokėjimo lygį. Darbo apmokėjimo organizavimas. Išvados.

Ištrauka

Rinkos sąlygomis žmogaus darbo jėga yra perkama ir parduodama. Nusipirkęs darbo jėgą, kapitalo savininkas naudoja ją ūkinėje veikloje ir už tai moka samdomajam darbuotojui darbo užmokestį. Kaip ekonominė kategorija darbo užmokestis išreiškia santykius tarp kapitalisto ir samdinio dėl pastorojo darbo jėgos įvertinimo ir apmokėjimo. Darbo užmokestis yra darbo jėgos vertės piniginė išraiška arba jos kaina. Darbo užmokesčio dydis priklauso nuo tam tikrų subjektyvių ir objektyvių socialinių veiksnių. Prie subjektyvių veiksnių mes priskiriame darbo kiekį ir kokybę, išsilavinimą ir kvalifikaciją, darbo stažą ir pareigybes, ūkinę iniciatyvą ir ryžtą. Objektyvūs darbo užmokesčio veiksniai yra tie, kurie nepriklauso nuo individo sąmonės ir norų. Tokiais veiksniais yra: darbo užmokesčio lygis šalyje, darbo jėgos pasiūla ir paklausa rinkoje, kolektyvinis sutartis, šalies vyriausybės darbo užmokesčio politika, gamtinė aplinka.
Subjektyvūs veiksniai leidžia išmatuoti individualios darbo jėgos vertę, lemia atskiro darbuotojo darbo apmokėjimo lygį. Įvairių šalių statistika akivaizdžiai rodo, kad universitetinis išsilavinimas, aukšta kvalifikacija, darbo stažas įmonėje ir kiti panašūs veiksniai svarbiausia sąlyga gauti aukštesnį darbo užmokestį. Subjektyvių veiksnių vaidmuo ypatingai išaugo mokslinės techninės revoliucijos sąlygomis, kai būtina maksimaliai ir pilnai panaudoti darbuotojo kūrybinę mintį ir iniciatyvą. Aukštas darbo užmokestis tapo galingu stimulu, verčiančiu darbininkus ir specialistus didinti savo vidinę darbo jėgos vertę, nuolat tobulintis, kelti kvalifikaciją.
Objektyvūs veiksniai susiklosto per ilgesnį istorinį laikotarpį ir vienokiu ar kitokiu laipsniu veikia darbo užmokesčio lygį šalyje.
Visos darbuotojų fizinės ir protinės pastangos daromos dėl atlyginimo. Darbo rezultatai priklauso nuo darbuotojų materialinio suinteresuotumo – darbo užmokesčio, t.y. piniginio atlygimo už atliktą darbą.
Taigi dauguma žmonių gauna savo gamybos produkto dalį "darbo užmokesčio" forma. Šiuo terminu ekonomikos teorijoje apibūdinamas bet koks darbo arba paslaugų apmokėjimas. Autobuso vairuotojas, mūrininkas, banko tarnautojas, gydytojas, mokytojas, advokatas, pardavėja ir daugybė kitų žmonių gauna darbo užmokestį kaip atlyginimą už dalyvavimą gamyboje savo pastangomis –fizinės arba protinėmis, "rankomis" arba "galva".
Savo darbe aprašysiu darbo užmokestį ir viskas kas su juo susiję. Tai bus: Darbo užmokesčio esmės ir formos, darbo užmokesčio funkcijos ir rūšis, darbo užmokesčio sistemos.

Darbo užmokestis – darbo įvertinimas pinigais, kurį sudaro pareiginė alga, priemokos, priedai ir premijos.
Darbo apmokėjimą Lietuvos Respublikoje reglamentuoja Darbo kodeksas, kuris įsigaliojo nuo 2003 m. sausio 1 d. Darbo kodeksas, kurio privalo laikytis visų nuosavybės formų įmonės, bendrovės, įstaigos ir organizacijos, reglamentuoja dirbančių pagal darbo sutartį darbuotojų užmokestį, kuris priklauso nuo darbuotojo atlikto darbo kiekio ir kokybės bei įmonės veiklos rezultatų. Darbo kodeksas suteikia teisę darbdaviams nustatyti darbo apmokėjimo sąlygas, profesijų ir pareigų tarifinius kvalifikacinius reikalavimus.
Sprendžiant darbuotojų darbo apmokėjimo sąlygas, būtina laikytis šių bendrų reikalavimų:
1. Darbuotojams nustatyti mėnesinių algų, valandinių ir dieninių tarifinių atlygių
dydžiai neturi būti mažesni už Vyriausybės patvirtintą minimalaus darbo užmokesčio dydį.
2. Negali būti įteisintas darbo užmokesčio mažinimas už vidaus tvarkos taisyklių,
vidaus drausmės pažeidimus.
Darbuotojų darbo užmokestis priklauso nuo:
• Darbo paklausos ir pasiūlos darbo rinkoje, t.y. turi būti išlaikyta pusiausvyra darbo
rinkoje;
• Darbo kiekio ir kokybės, t.y. turi būti išlaikyta pusiausvyra, tai reiškia, kad įmonėje
atitinkamus hierarhijos laiptus užimantys darbuotojai turi gauti atlyginimą atitinkantį jų užimamas pareigas;
• Įmonės veiklos rezultatų, t.y. turi būti išlaikyta vidinė ekonomikos pusiausvyra, tai reiškia, kad darbo apmokėjimo lėšos turi atitikti įmonės pinigines pajamas.
Draudžiama mažinti darbo užmokestį dėl lyties, amžiaus, rasės, tautybės ir politinių įsitikinimų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-03-20
DalykasApskaitos referatas
KategorijaApskaita
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis27.84 KB
Autoriusedita
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasK. Ledauskaitė
Švietimo institucijaVilniaus technologijų ir dizaino kolegija
FakultetasTechnikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Darbo apmokejimas (3) [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija / 3 Klasė/kursas
  • K. Ledauskaitė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą