Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Apskaita>Pelningumo analizė ir prognozavimas

Pelningumo analizė ir prognozavimas

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526
Aprašymas

Įvadas. Pelnas, jo rodikliai ir ataskaitos. Svarbiausieji pelningumo rodikliai. Pelningumo rodiklių analizė. Pelningumo prognozavimas. Finansinių prognozių pagrindimo metodai. Prognostinės pelno ataskaitos parengimas. Prognozavimas pagal pelningumo lūžio tašką. Išvados. Summary.

Ištrauka

Perėjimo į rinkos ekonomiką laikotarpiu vis didėja finansų vaidmuo. Kruopščiai savo pajamas ir išlaidas skaičiuoja verslininkai, akcininkai, kreditoriai, investuotojai, konkurentai, valstybės, regionai, taip pat ir kiekviena šeima. Todėl kiekvienas iš jų turi bent bendrais bruožais suvokti finansinę informaciją ir mokėti ją analizuoti.
Verslininkai nuolat siekia, kad jų įmonės patektų į ekonomiškai kylančių įmonių gretas. Patirtis rodo, kad tai pasiekiama tik didelių pastangų dėka, įsisavinus šiuolaikinius verslo organizavimo ir vadybos, apskaitos ir palyginamosios analizės pagrindus. [ 2 ]
Verslo tikslas – uždirbti pelną, todėl nustatyti šį pelną tiesiogiai stengiasi tiek išoriniai analitikai, tiek įmonių vadybininkai. Priklausomai nuo tyrinėtojo interesų pelningumas gali būti nustatytas įmonės pelną susiejant su pardavimo apimtimi, aktyvų verte, akciniu kapitalu, akcijų pardavimo kaina. [ 5 ]
Tačiau, įsitvirtinant rinkos ekonomikai, vis sudėtingiau užsidirbti pelną vien intuityviai, greitai pajutus konjunktūros svyravimus, pasinaudojus vartotojų nepatyrimu, infliacija, monopoline padėtimi ir pan.
Akivaizdu, kad tik verslininkai, nagrinėjantys įmonės pelningumą ir rengiantys jo prognozes, gali sąmoningai įsikišti į finansinių rodiklių raidos dinamiką ir nukreipti ją pelninga kryptimi. Kadangi pelnas yra varomoji verslo jėga ir įmonės egzistavimo sąlyga, šiame kursiniame darbe aš bandysiu išnagrinėti pelningumą bei jo prognozavimą.
Pelningumo rodiklių tyrimas turi svarbią reikšmę kuriant įmonės strategiją. Jie yra tarsi matavimo įrankiai, parodantys savo turto ir kapitalo apsimokėjimo greitį, kompanijos vadovų ir specialistų sugebėjimą gauti pelną iš avansuotų lėšų. Kiekviena įmonė, net ir klestinti, turėtų skirti reikiamą dėmesį ne tik įsitvirtinimui rinkoje, šiandien gaunamoms didelėms pelno sumoms, bet ir jo analizei bei prognozėms.
Rašydamas šį kursinį darbą daugiausia naudojausi V. Kvedaraitės knygelėmis "Firmų finansinių rodiklių palyginamoji analizė", "Pelningumo analizė ir prognozavimas" bei M.L. Frigo knyga "Cost accounting". Kursiniame darbe išnagrinėjau tokius klausimus: pelnas ir jo rodikliai, svarbiausi pelningumo rodikliai, jų analizė, pelningumo prognozavimas.

Pelnas – tai finansinė nauda, gaunamų pajamų ir joms užsidirbti padarytų sąnaudų skirtumas, pajamų perviršis.
Šiuolaikinės įmonės pelną paprastai sudaro du komponentai.
Pirmasis jų yra gaunamas iš pagrindinės įmonės veiklos (kuri dažniausiai yra gamybinė ir/arba komercinė), antrasis gaunamas todėl, kad:
1. Įmonė turi tam tikrą turtą ( įrengimus, pastatus, sklypus, vertybinius popierius ir pan.);
2. Įmonės turtas dažnai brangsta, nors pasitaiko ir atvirkščiai.
Lietuvoje pelno (nuostolio) ataskaita sudaroma pagal daugiapakopę sistemą, atskirai parodant kiekvienos veiklos pajamas ir skirtingas sąnaudas. Skiriamos dvi veiklos sritys: įprastinė ir neįprastinė (ypatingoji). Įprastinė veikla apima tą veiklą, kuria paprastai užsiima įmonė:
A. Gamyba, paslaugų suteikimas, pardavimas (perpardavimas).
B. Kita veikla. Šios veiklos pajamos yra gaunamos kaip nuoma ir kitos pajamos iš ilgalaikio turto, komisiniai, pajamos iš kitų šaltinių. Kitos veiklos sąnaudoms apskaitoje priskiriamos turto perleidimo, taip pat veiklos mokesčiai, turto draudimas.
C. Finansinė ir investicinė veikla. Šios veiklos pajamos – tai palūkanos, baudos, delspinigiai iš pirkėjų, diskontai, nuolaidos, kapitalo subsidijos ir pan.
Ypatingosios veiklos esmę nusako jau šios veiklos pavadinimas: ši veikla yra neįprasta, retai pasitaiko, o jos rezultatai iš esmės nepriklauso nuo įmonės vadovų valios. Gautas pelnas ir patirti nuostoliai turi savus pavadinimus:
• pagautė (pvz.: grynosios pajamos anksčiau susigrąžinus skolas);
• netekimai (pvz.: nuostoliai dėl nelaimingų atsitikimų, turto nusavinimo ir pan.).
Toks veiklos suskirstymas matomas ir Lietuvoje taikomoje pelno (nuostolio) ataskaitoje ( žr. 1 priedą ).
Ataskaita prasideda "Pardavimų ir paslaugų" straipsniu, kuriame susumuojamos pajamos už parduotas prekes ir suteiktas paslaugas.
Parduotų prekių ir atliktų darbų savikaina – tai ataskaitinio laikotarpio sąnaudos pardavimų pajamoms užsidirbti.
Pardavimų ir paslaugų bendros apimties ir prekių bei atliktų darbų savikainos skirtumas parodo bendrąjį pelną. Šis pelnas plačiai taikomas finansinių rodiklių analizėje marketingo strategijai ir kainų politikai pagrįsti.
Lietuvos atskaitomybėje atskirai parodomos dvi veiklos sąnaudų grupės:
1. Pardavimų (paslaugų, skelbimų, reklamos ir kt. marketingo sąnaudos);
2. Bendrosios ir administracinės (nuoma, eksploatacija, audito, pašto išlaidos, vadovaujančio personalo išlaikymas, veiklos mokesčiai ir pan.).
Sumažinę bendrąjį pelną veiklos sąnaudomis, nustatome veiklos pelną.
Įprastinės veiklos pelną sudaro veiklos pelnas kartu su kitos veiklos ir finansinės veiklos pelnu.
Ataskaitinių metų pelnas prieš apmokestinimą yra įprastinės veiklos pelnas, padidintas pagaute ir sumažintas netekimais. Atskaičius pelno mokestį, lieka grynasis pelnas paskirstymui.
Paskirstytinas pelnas – tai paskirstytino pelno ataskaitinio laikotarpio pabaigoje, akcininkų įnašų nuostoliams padengti ir pervedimų iš rezervų algebrinė suma. Jei bendra suma neigiama, įmonė neturi ko skirstyti, jei teigiama, pelno paskirstymą nulemia:
• įmonės statusas;
• tam tikri įstatymai ir nutarimai, reglamentuojantys šį procesą;
• akcininkų susirinkimo sprendimai.
Akcinėse bendrovėse pelnas skirstomas į įstatymais numatytus rezervus, kitus rezervus, dividendus, kitiems poreikiams. [ 1 ]
Pelningumo analizei ir prognozavimui reikalinga ne tik pelno (nuostolio) ataskaita, bet ir įmonės balansas, o teisingiau atskiri jo straipsniai (žr. 2 priedas ). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasApskaitos kursinis darbas
KategorijaApskaita
TipasKursiniai darbai
Apimtis23 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis30.81 KB
AutoriusSaulius Dapkus
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasA.Orenius
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasPolitikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pelningumo analize ir prognozavimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 23 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • A.Orenius
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-2
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą