Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Apskaita>Apskaitos istorija. Istorinė raida

Apskaitos istorija. Istorinė raida

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įvadas. Apskaita Mesopotamijoje, 3500 m. pr. Kr. Apskaita Senovės Egipte, Kinijoje, Graikijoje ir Romoje. Viduramžių apskaita. Renesansas Italijoje: dvejybinės apskaitos gimimas. Luka Pačioli ir "Summa". "Summos" svarba. Apskaitos raida kapitalistinėje santvarkoje. Apskaita XX amžiuje ir vėliau. Apskaitos raida iki Lietuvos Nepriklausomybės paskelbimo. Apskaitos raida tarpukario nepriklausomoje. Lietuvoje ir Antrojo pasaulinio karo metais. Apskaitos tvarkymas sovietų valdžios metais. Apskaitos tvarkymas atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę. Išvados.

Ištrauka

Pirmykštės bendruomenės santvarkoje kiekvienas žmogus pats stebėjo, skaičiavo ir analizavo visus ūkinius procesus. Tik vėliau atsiradus gentims, juos ėmė registruoti vadai. Vergovinėje santvarkoje jau galima tiksliai nurodyti konkrečias valstybes, kuriose taikyta ūkinė apskaita. Apie jos tvarkymą yra išlikę duomenų ne tik iš Senojo (Egipto, Babilonijos) ir Antikos (Romos, Graikijos) pasaulio šalių, bet ir kitų senovės valstybių: Žydų, Urartų, Finikijos, Persijos, Indijos, Centrinės Amerikos ir kt.
Apskaitos istorija yra tokia pat sena kaip ir visa civilizacija. Apskaitininkai dalyvavo miestų, amatų plėtime, formavo sveikatos ir skaičių sąvokas. Apskaitininkai išgalvojo raštą, dalyvavo pinigų ir bankų formavimesi, išrado dvejybinę buhalteriją, kuri sureikšmino Itališkąjį renesansą, gelbėjo industrinės revoliucijos pramanytojus ir verslininkus nuo bankroto, padėjo vystyti pasitikėjimą kapitalo rinka, kuri yra svarbi vakarietiškam kapitalizmui ir yra informacinės revoliucijos, pertvarkančios pasaulinę ekonomiką, pagrindas.
Nėra išlikęs nė vieno apskaitininko, gyvenusio iki Itališkojo renesanso laikotarpio, vardas. Naujų žinių apie ankstyvąją istoriją, demonstruojančią apskaitos svarbą ekonomikai ir kultūrai, suteikia archeologijos mokslas. Apskaitininkų vaidmuo antikiniame pasaulyje aiškėja dėka naujų archeologų atradimų ir naujoviškų interpretacijų apie istorinius įrankius.
Kai kurie mokslininkai teigia, kad apskaitos istorija prasidėjo XV amžiuje ir jos pradininku yra laikomas Luka Pačioli (Luca Pacioli). Jis įvedė tokias apskaitos naujoves, kurios mažai pakito iki šių dienų.

Seniausi komerciniai užrašai išlikę iš Sirijos, Babilonijos ir Šumerų valstybių, kurios gyvavo prieš 5 tūkst. metų Mesopotamijoje. Jau tada buvo žinoma apie dvejybinę apskaitą. Šioje teritorijoje, tarp Tigro ir Eufrato upių, vykstant periodiškiems potvyniams susiformavo derlingi slėniai, kuriuose buvo palanku vystyti žemdirbystę.
Kol žemdirbiai klestėjo, aptarnavimo verslas ir smulkioji pramonė dar tik vystėsi. Babilono ir Ninėvijos miestai tapo regioninės komercijos centrais, o babiloniečių kalba – verslo ir politikos pagrindine kalba, kuria buvo kalbama visuose Artimuosiuose Rytuose. Mesopotamijoje buvo daugiau nei viena bankinė organizacija, kuri nustatydavo aukso ir sidabro vertę, sudarydavo paskolos sandorius.
Šiuolaikinių apskaitininkų darbą Mesopotamijoje tuo metu vykdė perrašinėtojai, tik pastarųjų darbo sritis buvo daug platesnė. Rašant susitarimus, sandorius perrašinėtojai turėjo prižiūrėti, kad sutartys būtų sudaromos detaliai, pagal visus komerciniams susitarimams keliamus įstatymų reikalavimus. Šventyklos, rūmai ir privačios firmos samdydavo šimtus perrašinėtojų ir tai buvo gerbiama ir prestižinė profesija.
Tipinei to meto sutarčiai sudaryti, žmonės perrašinėtoją galėjo rasti prie miesto vartų. Klientai turėjo nusakyti savo reikalavimus perrašinėtojui, kuris mikliai juos surašydavo ant specialios molinės lentelės. Tokios lentelės buvo populiarios, kol papirusas buvo retas ir brangus. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasApskaitos referatas
KategorijaApskaita
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai7
Dydis28.41 KB
AutoriusRenata
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2009 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasV. Kaušylienė
Švietimo institucijaUtenos kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Apskaitos istorija. Istorine raida [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Utenos kolegija / 2 Klasė/kursas
  • V. Kaušylienė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą